Twarz jest zwierciadłem umysłu

2024-02-03

Pokaż mi swoją twarz a powiem ci, jaki jest stan twojego ciała i umysłu.

Diagnostyka ajurwedyjska  opiera się m.in. na wywiadzie oraz na badaniu (obserwacji i ocenie) pulsu, skóry, jakości paznokci i włosów, języka, twarzy, oczu i warg. 

Z diagnozy twarzy możemy wysunąć informacje dotyczące:

 • wchłanianiania  
 • energii wątroby i/lub śledziony 
 • energii nerek i/lub nadnerczy 
 • niskiej energii płuc
 • przewlekłych problemów z oddychaniem 
 • słabości narządów rozrodczych  (prostata)
 • niskiego  libido 
 • wysokiego poziomu cholesterolu
 • historii wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) 
 • endometriozy i hemoroidów
 • niedoczynności tarczycy
 • chronicznych zmartwień i przewlekłego niepokoju
 • nierozwiązanych, głęboko zakorzenionych żali.

Ogólnie ujmując, jeśli zmarszczki lub problemy ze skórą pojawiają się w okolicach czoła – wskazuje to na zaburzenia doszy vata, jeśli w środkowej części twarzy, na zaburzeniem doszy pitt, natomiast jeśli problem dotyczy dolnej części twarzy, wnioskujemy o zaburzonej doszy kapha.

1. Poziome linie na czole:  najprawdopodobniej jest to spowodowane chronicznym zmartwieniem i niepokojem.  Nadmierny niepokój i zmartwienia są uważane za zaburzenie Vata i można je złagodzić poprzez dietę redukującą doszę Vata.

2. Zmarszczki nosowo-wargowe:  oznaka złego wchłaniania.

3. Zmarszczki skierowane w dół na zewnętrznych krawędziach ust (często nazywane liniami marionetek): oznaka chronicznego, nierozwiązanego smutku i żalu. Często nazywane "liniami marionetki" mogą być spowodowane między innymi traumą z przeszłości, nierozwiązanymi doświadczeniami z dzieciństwa, nierozwiązanymi problemami z bliskimi lub historią depresji. 

4. Pionowa linia pomiędzy środkiem brwi: często jest oznaką chronicznego sceptycyzmu, może wskazywać na długotrwały brak równowagi Pitta. W takim przypadku należy zastosować środki uspokajające Pittę, szczególnie te, które dotyczą umysłu i emocji.

5. Pionowa linia na wewnętrznej stronie brwi (prawej, lewej lub obu):  na prawej wewnętrznej brwi wskazuje na niską energię wątroby, obecne zaburzenie wątroby lub potencjalne przyszłe problemy z wątrobą. Jeśli linia tworzy się bardziej w kierunku wewnętrznej lewej brwi, jest to oznaką niskiej energii śledziony i możliwości wystąpienia przeszłych, przyszłych lub obecnych zaburzeń śledziony. Są często spowodowane brakiem równowagi Pitta i mogą wynikać z głęboko zakorzenionego, nierozwiązanego gniewu (emocji Pitta).

6. Pozioma linia między brwiami:  wskazuje to na przyszłe problemy z prostatą, szyjką macicy lub rozrodczością z powodu niskiego poziomu energii w każdym odpowiednim obszarze. 

7. Worki i obrzęki pod oczami: wskazują na niską energię nerek i/lub nadnerczy (m.in.przewlekły stres, wypaleniem nadnerczy, długotrwałe zaburzeniami snu, nadmiernym spożyciem kofeiny, czynniki genetyczne, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca).

8. Opuchlizna na górnej powiece:  obniżoną energię wątroby. 

9. Wyraźne naczynia krwionośne na skroniach: tendencję do wysokiego ciśnienia krwi lub nadciśnienia.

10. Głęboki rowek nosowy: niska energię płuc, przewlekłe alergie lub historię chorób układu oddechowego.

11. Zmarszczka płatka ucha:  może być oznaką wysokiego poziomu cholesterolu i potencjalnego ryzyka przyszłych chorób serca. Obydwa są uważane za zaburzenie Kapha.

12. Wydatna rynienka podnosowa: oznaka niskiego libido i potencjalnie słabych narządów rozrodczych.

13. Dołeczki w policzkach: oznaka niskiej energii reprodukcyjnej.  może to wskazywać na obecne niskie libido, zaburzenia miesiączkowania, problemy hormonalne, impotencję, niepłodność lub zapowiedź przyszłych problemów.

14. Poziomy rowek poniżej dolnej wargi: oznaka  głęboko zakorzenionego, nierozwiązanego żalu trzymanego w ciele, może to być również oznaką niskiego libido (lub obu). 

15. Dołek na brodzie (rozszczep brody): może świadczyć o słabej prostacie (lub szyjce macicy u kobiet) i może być oznaką nadchodzących problemów z tymi ważnymi narządami. 

16. Podwójny podbródek: uważany za oznakę braku równowagi Kapha i może wskazywać na obecną lub przyszłą niedoczynność tarczycy. 


Ajurweda,  "matka wszelkiej medycyny", naucza, że zdrowie i piękno, to efekt utrzymywania równowagi pomiędzy trzema doszami. W ajurwedzie na człowieka patrzymy holistycznie, zdrowie połaczone jest ściśle z urodą, piękno wewnętrzne powiązane jest z pięknem zewnętrznym. Patrząc na swoją twarz często postrzegamy zmarszczki, jako oznaka starzenia a zapominamy, że nasza twarz jest zwierciadłem naszego ciała i umysłu. Zatem popatrz na swoją twarz i zadbaj o równowagę swoich dosz! 

Żródło:

zdjęcie "Textbook of Ayurveda: VOL 2" written & illustrated by Dr. Lad
"Ayurweda. Starożytna medycyna dalekiego wschodu" Vasant Lad rok 1997
https://svasthaayurveda.com/ayurvedic-facial-diagnosis-what-are-the-lines-on-your-face-revealing-about-your-health/

© 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.
Gabinet Terapii Naturalnych
Strona utworzona za pomocą usługi Webnode Ciasteczka
Załóż darmową stronę internetową!